دوره های برگزار شده

همه‌ی مصاحبه گرهای شغلی به صورت معمول سئوال هایی برای پرسیدن دارند ولی کسانی که تجربه‌ی بیشتری در مصاحبه با جویندگان کار دارند سوالاتی خاص خود دارند. سوالاتی که بیانگر میزان اشتیاق متقاضی برای حضوری پر رنگ تر در سرنوشت آینده ی آن شرکت بوده و اینکه او چه دیدی نسبت به آینده دارد را بیان می‌کند. بخشی از سوالات در مصاحبه های استخدامی در مورد اطلاعات کلی کارجو مثل

* اطلاعات شخصی و سن

* میزان تحصیلات

* تعداد اعضای خانواده

*و علایق، سلایق و استعداد کارجویان میباشد. اینها معمولا به طور کلی در هر شرکتی از کارجویان پرسیده میشود. عده‌ای نیز از آموزش‌هایی که فرد دیده  می‌پرسند و یا در مورد سابقه کار او حرف می‌زنند. بعضی هم، آخرین آزمون روانشناسی را که در موردش شنیده‌اند روی داوطلب پیاده و اجرا می‌کنند. اما مورد اطمینان‌ترین مدیران جهان چه سوالاتی در مصاحبه‌های شغلی میپرسند. در ادامه میخوانیم.

1.از عدد 1 تا 10، از نظر خودت چقدر عجیب و غریب هستی؟ - تونی هسیه زاپوس

مهم‌تر از اینکه چه نمره ای به خود میدهیم، چگونگی تفسیر این نمره است. بسته به فرهنگ سازمانی؛ جسارت، تحمل انحراف خلاق، آینده‌نگری جسورانه، خطرپذیری، ارتباط باز، همکاری و تشریک مساعی، نوآوری پیش‌گام، و تحمل شنیدن اظهارنظرهای مخالف میتواند برای برخی مشاغل ارزشی غیرقابل جایگزین داشته باشد. از استخدام افراد رک‌گو و افرادی که متفاوت از دیگران می‌اندیشند، واهمه‌ای نداشته باشید. شاید این افراد در ابتدا در شغل خود جاافتاده نباشند ولی به‌مرور زمان این افراد خود را اثبات خواهند کرد.

2.چه مواردی را نتوانستید در رزومه خودتان درج کنید؟ - ریچارد برنسون گروه ویرجین

اگر بخواهیم فردی را به واسطه آن چیزی که در رزومه کاری خود نوشته استخدام کنیم ، آنگاه چه نیازی به مصاحبه خواهد بود؟ از دیدگاه مرد میلیاردر دنیای تجارت شخصیت افراد بیشتر از مهارت آن‌ها در زمان استخدام اهمیت دارد. او این مورد را مهم‌تر از استعداد و توانایی افراد در عنوان شغلی میداند. به عقیده‌ی وی افرادی که دارای روحیه‌ی دوستانه، شوخ‌طبع هستند و در پی کمک به همکاران خود در محیط کار باشند، لایق‌ترین و مناسب‌ترین افراد برای تصاحب عناوین شغلی هستند.

اما برنسون بجای زیر و رو کردن رزومه‌های پرطمطراق و بلندبالا به طرح این سوال هوشمندانه اکتفا میکند و به این وسیله جنبه‌های پنهان اما جالب توجه افراد را کشف می‌کند.

3.خود را چگونه در یک واژه توصیف خواهید کرد؟ - دارا ریچاردسون شرکت YWCA

خودتان را در چه چیزی شاخص می‌دانید؟ شما در دید دیگران چگونه هستید؟ تعریفی که آن‌ها از شما ارائه می‌کنند چقدر با چیزی که شما انتظار دارید مطابقت دارد؟ تا حالا به جواب این سوالات فکر کرده‌اید؟ در واقع این سوالی است که برخی از برترین مدیران عامل در هنگام مصاحبه مطرح خواهند کرد. هرچند که شما بر اساس کلمه ای که خود را با آن توصیف میکنید مورد قضاوت قرار نخواهید گرفت اما این کلمه بینشی عمیق درخصوص مهارت شما در عرضه مهارتهایتان بدست میدهد. بنابراین اعتماد به نفس داشته باشید و از کلمه‌ای که برگزیده‌اید دفاعی جانانه کنید.

4.مهم‌ترین چیزی که در زندگی ساخته‌ای چیست؟ - گوگل

کسی که چیزی ساخته است، لذت خلق کردن را می‌داند. کسی که چیزی ساخته است، احتمالاً برای فروش آن هم اقدام کرده است، فروش به معنای عرضه و معرفی و دفاع از ارزش آن چیز که ساخته نه تبادل پول.  رییس منابع انسانی گوگل مدافع سرسخت تکنیکهای رفتاری مصاحبه است. او به این روش میتواند ببیند که متقاضی در شرایط واقعی چگونه با پیشامدها دست و پنجه نرم خواهد کرد.

5.ابرقدرت درون و یا حیوان درون‌تان چیست؟ - رایان هلمز شرکت Hootsuite

صرف نظر از اینکه چه پاسخی به این سوال میدهید، مهم چگونگی توصیف این انتخاب و دلیل آن است.  تصور کنید که حیوان به دنیا آمده اید. چه حیوانی خواهید بود؟ یک آفتاب پرست رنگارنگ، یک پاندا یا شاید یک درنده خطرناک. هولمز در توضیح این سوال خود بیان میکند که دستیار او در پاسخ به این سوال گفته که حیوان درون من یک اردک است. چرا که اردکها مثل من روی سطح زمین آرام و باوقار ولی در میانه امواج آب به شکل جنون آمیزی پویا و پرجنب و جوش هستند. او حالا به من ثابت کرده که در مواجهه با شرایط محیطی میتواند براحتی خود را وفق دهد.

6.اولین باری که بابت کار خود دستمزد گرفتی چند سال داشتی؟ - هانا پارامور شرکت پارامور

این سوال میتواند گذشته کاری و منش شغلی متقاضی را روشن کند. بطور حتم افرادی که در حین مدرسه رفتن و یا دانشگاه شغلی پاره وقت داشته‌اند، افراد مسئولیت‌پذیرتری هستند.

.ماجرای یکی از موفقیتها، چالشها و مسئولیتهای اخیر خود را برای من تعریف کن – لون جف؛ شرکت7. Sncsort

این سوال مهارت داستان گویی افراد را به چالش میکشد. مهارتی که اهمیتی حیاتی در کار و کسب  و بویژه در بخش فناوریهای نوین یافته است. چرا که در صنایع پیچیده باید بتوان با زبانی ساده و داستانی و غیراطلاعاتی به ترفیع محصولات خود بپردازیم. همه ما از داستان لذت می بریم. داستانها می توانند احساسات ما را برانگیزند، ما را به تفکر وادارند و حتی رفتارهای ما را تغییر بدهند. داستان می تواند وسیله ای برای انتقال پیام و ایجاد ارتباط با کارکنان، مشتریان، عرضه کنندگان، سهامداران و دیگر ذی نفعان یک شرکت باشد.

8.دنیا به آخر رسیده است؛ چه خواهید کرد؟ - اشلی موریس؛ اغذیه کاپریوت

این سوال مشخص می‌کند که در شرایط بحرانی مهم‌ترین دارایی فرد چه خواهد بود و او در میدان عمل چه واکنشی از خود نشان میدهد.

9.از شکستهای خود برایم بگو – جنی مینگ، چارولت روز

رزومه‌ها در ستایش موفقیتها تدوین میشوند اما این پرسش عیار صداقت کارجو را میسنجد. نکته مهم تشریح یادگرفته‌های خود از شکستها و راهبردهای‌مان برای عدم وقوع مجدد این ناکامی‌ها است.

10.چه چیزی انگیزه لازم را برای برخاستن از خواب ناز و رخت خواب گرم و نرمتان فراهم می‌کند؟ - برد جفرسون؛ انیموتو

صبح زود از خواب بلند شدن براي اكثريت انسان‌ها دشوار است مگر کسانی که دارای انگیزه لازم برای برخاستن از خواب باشند و براي همين است كه مي‌توانند هر صبح سحر‌خيز باشند. در اصل سحر‌خيزي يك مهارت است و كافي است آن را به‌صورت يك عادت روتين براي بدن خود تبديل كنيد. این سوال مهم‌ترین انگیزه‌های فرد در زندگی شخصی و کاری او را مشخص می‌کند. تجارت بالا و پایین دارد و افراد شایسته کسانی هستند که بتوانند در هر دو شرایط باانگیزه و مشتاق باقی بمانند.

11.یک سال بعد را تصور کن در حالی که به پاس 12 ماه گذشته  و دستاوردهای آن برای سازمان دور هم جشن گرفته‌ایم، آن دستاورد مشترک چیست؟ - رندی گروتی؛ شیک شک

این سوال مشخص میکند که فرد برای کسب جایگاه شغلی مورد نظر خود چه میزان درخصوص نقشی که عهده دار خواهد شد و همچنین دامنه فعالیتهای شرکت تحقیق کرده است. این سوال میزان اشتیاق افراد و هدف مندی آنها را نیز معین می‌کند.

12.اگر قرار باشد درخصوص شما از تعدادی از افرادی که شما را میشناسند سوال کنم، سه مورد از برجسته ترین صفاتی که آنها در مورد شما خواهند گفت کدام هستند؟ - میچل پلوسو؛ گیلت گروپ

نکته مهم اینجا است که این تعدادی از افراد لزوما کسانی نیستند که طرفدار شما و علاقمند به شما باشند. اگر در پاسخ به این سوال تنها به بیان صفات خوب خودتان اکتفا کنید، ممکن است متهم به عدم شفافیت و پنهان کاری در مورد ویژگیهای خود شوید.

13.بهترین روز کاری شما چه روزی است؛ روزی که به خانه می آیی در حالی که فکر میکنی بهترین شغل دنیا را داری؛ در آن روز چه کاری انجام داده ای؟ - میراندا کالینوسکی؛ فیس بوک

این سوال موجب میشود که فرد در این اندیشه فرو برود که چه ارزشهایی از شغل خود دریافت میکند، در چه مواردی اشتیاق دارد و احتمالا در چه زمینه‌هایی پیشرفت خواهد کرد.

14.زمانی را تصور کنید که دستهای خود را تقریبا به نشانه تسلیم بالا برده‌اید. چه احساسی در این خصوص خواهید داشت و بجای تسلیم شدن چه خواهید کرد؟ - وین جکسون شرکت سوناتایپ

کارکنان شایسته کسانی هستند که بجای فکر کردن به صدها دلیل برای تسلیم شدن، به هزاران دلیل برای ادامه دادن فکر کنند. این سوال بعلاوه روحیه رقابت‌جویی و جنگ‌جویی در شرایط سخت را ارزیابی می‌کند.

15.آخرین لباسی که پوشیدید چه بود؟ دیوید گیلبوا، واربی پارکر

دلیل انتخاب یک لباس مهم‌تر از نوع لباس است. افراد بوسیله لباس هایشان قضاوت می شوند و شما به خوبی از ظاهر یک فرد می توانید به خصوصیاتش پی ببرید. این روزها برخلاف گذشته ظاهر افراد بیشترین تاثیر را روی ما می گذارد و نشان دهنده ی رفتار و شخصیت آنها است. ذکر این نکته را لازم می‌دانم که منظور من از تأثیر لباس بر موفقیت افراد، به تن کردن لباس‌های گران‌قیمت نیست بلکه درست لباس پوشیدن و آراستگی در پوشش متناسب با بازار هدف است که می‌تواند علاوه بر موفقیت حرفه‌ای، حس احترام مشتری را نیز به دنبال داشته باشد.

16.در مورد موضوعی تعریف کن که درست است اما تقریبا هیچ کس بر سر آن با شما توافق ندارد – پیتر تیل؛ پی پال

این سوال مهارتهای تفکر افراد را مورد سنجش قرار می‌دهد و بعلاوه شهامت آنها در صحبت کردن را برآورد میکند.

 


@honaremodiriat
منبع:

http://www.inc.com/geoffrey-james/the-job-interview-questions-top-ceos-ask-infographic.html

 

 • پیام 1
 • پیام 2
 • پیام 3
 • پیام 4
 • پیام 5
 • پیام 6
 • پیام 7
 • پیام 8
 • پیام 9
 • پیام 10
 • پیام 11